Podłogi drewniane praktycznie od zawsze kojarzyły się z solidnością i elegancją, bez względu na czasy oraz dostępność innych materiałów. I chociaż drewno w roli materiału podłogowego w dalszym ciągu ustępuje niezwykle popularnym w Polsce panelom podłogowym to jednak systematycznie zwiększa się odsetek osób doceniających walory tego klasycznego rozwiązania.
Podstawowym argumentem podnoszonym przez osoby które wcześniej miały do czynienia z panelami jest fakt, że chociaż są one odporne na uszkodzenia, stosunkowo tanie i doskonale imitują drewno to jednak brakuje im „ducha” prawdziwego drewna, a subtelne różnice w odczuciach sprowadzają się nie tylko do sfery wizualnej – jego usłojenia oraz charakterystycznej struktury – ale również tej bardziej namacalnej, odczuwanej podczas bezpośredniego kontaktu. Z tego powodu jedną z najczęściej przywoływanych zalet podłóg wykonanych z drewna, którą szczególnie cenią osoby decydujące się na ten rodzaj wykończenia, jest ich ciepło – kontakt stopy bez obuwia z podłogą jest zawsze przyjemny, bez względu na porę roku, czego nie można powiedzieć np. o podłogach pokrytych płytkami ceramicznymi.
Dużą popularnością cieszą się szczególnie podłogi drewniane dębowe, od lat kojarzone nie tylko z niezwykłą trwałością, ale również ponadczasowym charakterem, dzięki któremu prezentują się doskonale zarówno w dużych, jak i małych przestrzeniach oraz niezwykłą „elastycznością” aranżacyjną – będą pasować zarówno do pomieszczeń wykonanych w stylu nowoczesnym jak i klasycznym. Wpływ na to ma przede wszystkim naturalnie jasny kolor dębowej podłogi oraz nieregularne usłojenie z obecnością wielu drobnych sęków, które zapewniają ich długowieczność i uniwersalność. Dąb to bowiem drewno o dużej twardości i trwałości, zapewniające dobre przewodnictwo cieplne. Odznacza się imponującą odpornością mechaniczną na wszelkie rodzaje uszkodzeń, będąc jednocześnie doskonałym izolatorem akustycznym – z tego względu pomieszczenia w których mamy do czynienia z dębową podłogą są z reguły znacznie lepiej wyciszone, niż w przypadku zastosowania klasycznych paneli. Prócz trwałości, estetyki i ponadczasowości użytkownicy tego rodzaju materiału po latach docenią również łatwość renowacji jaką cechują się podłogi drewniane dębowe, co pozwala – jeżeli będzie taka konieczność – na szybkie przywrócenie ich pierwotnego blasku.
Osoby, których sercom bliskie są podłogi drewniane wykonane z tego materiału powinny zainteresować się bogatą ofertą podłóg dębowych dostępną pod adresem https://styldrzewa.pl/katalog-produktow/podlogi-debowe/podlogi-drewniane/ . Szeroka gama produktów wykonanych z tego szlachetnego gatunku drewna oraz możliwość realizacji indywidualnych zamówień pozwoli znaleźć optymalny, skrojony na miarę produkt nawet najbardziej wymagającym klientom. Dzięki starannej selekcji surowca, przestrzeganiu surowych norm produkcji, wykorzystaniu lakierów wiodących producentów oraz odpowiedniemu przygotowaniu technologicznemu drewna podłogi drewniane oferowane przez Styl Drzewa odznaczają się najwyższą, ponadczasową jakością. Firma specjalizuje się m. in. w produkcji dębowych desek warstwowych, które są idealnym rozwiązaniem przeznaczonym do stosowania z systemami ogrzewania podłogowego.
Czy drewniana podłoga ma jakieś wady? Owszem, dwie najistotniejsze. Pierwszą z nich jest cena, zdecydowanie wyższa niż w przypadku skorzystania z gotowych rozwiązań dostępnych w marketach budowlanych. Drugą jest natomiast montaż, który najczęściej jest nie tylko znacznie kosztowniejszy niż w przypadku paneli lub innych rozwiązań, ale wymaga również odpowiedniej staranności i umiejętności, co z kolei wpływa na czasochłonność z jaką wiąże się ułożenie drewnianej podłogi. Pewną wadą może być również podatność (nawet w przypadku podłóg dębowych) na zarysowania, jednak można temu stosunkowo łatwo zaradzić poprzez zastosowanie filcowych nakładek (np. na nogi krzeseł) oraz wdrożenie odpowiedniej pielęgnacji posadzki. Tak, czy inaczej te niedogodności z całą pewnością nie odstraszą entuzjastów klasycznego rozwiązania, jakim są podłogi drewniane.