Pod jakim kątem bada się zabawki?

Zabawki Rajgród

Poradnik Klienta

Pod jakim kątem bada się zabawki? Zanim zabawki dotrą na wagi półki, a wtedy do rąk małych dzieci muszą poznać szereg obowiązkowych badań, podczas których sprawdzone stanie ich bezpieczeństwo. Pomysły najmłodszych są bowiem bardzo ryzykowne, wobec czego producenci nie mogą zwiększać tego ryzyka nieodpowiednią konstrukcją swoich towarów lub same ich niską wytrzymałością.

Zabawki Wasilków

Właściwości mechaniczne i zewnętrzne zabawek

Podczas badania cech i bezpieczeństwa zabiera się pod uwagę nie tylko samą zabawkę, jednak i całe jej opakowanie. Zespół badawczy przygląda się takim cechom, jak formę mechaniczna, statyczna i silna, dostępność elementów, które potrafią zostać połknięte, ostrość krawędzi, stabilność, giętkość drutów, przeciekanie zbiorników, skuteczność hamulców, grubość folii, prędkość zabawek napędzanych elektrycznie, nagrzewanie części zewnętrznych lub też trwałość pokryw. Ponadto, pytana jest też ich palność oraz migracja szkodliwych pierwiastków, jak arsen, bar, bor, kadm, glin, antymon, ołów, mangan, chrom(VI), selen, stront, cyna, kobalt, miedź,rtęć, nikiel, chrom(III), cyna organiczna i cynk. Pozytywne przejście całych tych badań warunkuje otrzymanie certyfikatu zezwalającego na otwarcie zabawki na targ.

Zobacz również sklep motoryzacyjny

Testowanie zabawek aktywizujących

Zabawki takie, jak huśtawki, zjeżdżalnie, rowerki, karuzele, baseny zaś tym odpowiednie, musza być przetestowane pod kątem możliwych uszkodzeń ciała, bądź awarii. Bada się dlatego ich moc dynamiczną i spokojną, stabilność, wytrzymałość pasów, zapięć, poręczy i barierek, stan i kształt ścianek zabezpieczających, a jeszcze średnicę łańcuchów i lin. Zbiera się, czy mieszka możliwość na zakleszczenie włosów, odzieży, szyi, głowy, stóp lub palców. Szczególnie istotne jest potwierdzenie się, co do parametrów i ważnej budowy zabawek zasilanych na prąd stały, bądź zmienny. W takich wypadkach testuje się ich mówioną moc, napięcie, wytrzymałość elektryczną, wytrzymałość na wilgoć, ochronę przewodów wewnętrznych, wielkość odstępów izolacyjnych, odporność obudowy na temperaturę i żar, a jeszcze dostępność ogniw i baterii.

Kto odpowiada za dobre przebadanie zabawek?

Zabawki Wasilków

Pytanie i kontrolowanie zabawek producenci powinni zlecać zewnętrznej firmie, żeby nie powracało do nadużyć i po to, by użytkownicy mogli liczyć gwarancja, co do grup deklarowanych certyfikatów bezpieczeństwa. Same zakłady badawcze muszą także spełniać określone ilości, być nowy sprzęt i sprawdzenie, które da im pozwolenie na uprawianie takich testów. Wszystkie zabawki, które są wspólne z Zasadą 2009/48/WE oraz normami takimi, jak PN-EN 71-1, PN-EN 71-2, PN-EN 71-3, PN-EN 71-8, PN-EN 62115, potrafią być otwarte do wysyłek i umożliwiają dzieciom pełne bezpieczeństwo.

Zabawki Wasilków

Zabawki, które powierzamy swym dzieciom powinny być bezpieczne nie tylko pod kątem mechanicznym, jak trwałość elementów zabezpieczających czy stabilność, lecz także chemicznym, czyli pod względem dobrych parametrów migracji pierwiastków stosowanych toż ich wytworzenia. Należy przecież mieć, że certyfikaty i dokumenty zatem nie wszystko, a niezmiernie istotna jest także opieka nad dzieckiem i utrzymywanie sposobu, w który efekt jest poprzez nie użytkowany.

Zabawki Wasilków

Artykuł powstał we zgodności Pod jakim kątem bada się zabawki?

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments